Vær med til at indsamle penge til Skipper Clement Skolens nye legeplads

MobilePay  552194

gkvgkv

Hvem er den til?

Legepladsen er målrettet vores yngste børn på 5 til 11 år. Den kan også bruges i weekender og i ferier af familier i lokalområdet.

En legeplads med en historie…

Skipper Clement er et virkeligt, historisk individ, som levede fra 1484-1536. Han var købmand og senere kaptajn i kong Christian den 11.’s flåde. I 1534 sejlede han til Aalborg, hvor han indtog byen og anførte de nordjyske bønder i et oprør mod adlen, som bønderne dengang vandt. Historikere har skildret Skipper Clement som en forkæmper for den almindelige mands rettigheder.

Udover have et skib eller to, havde Clement også en kone, der hed Marine Sørensdatter Munk.

Temaet for vores ny legeplads er havet; vi agter at give vores Skipper Clement et skib og kalde hende Marine!

Og en fremtid…

Et skib er også et symbol for fremtiden. I Danmark underviser vi børn i demokrati, frihed og menneskerettigheder. Skipper Clements skib vil stå som et symbol for vores forpligtigelse overfor disse principper.

Bæredygtig udvikling

Vores skole er tilsluttet den grønne skolebevægelse (www.grønskole.dk), og bæredygtig udvikling er derfor et fokuspunkt for vores skole. Vi vælger omhyggeligt når legepladsen skal designes for at sikre, at materialerne som bruges er miljøvenligt og bæredygtigt produceret.

Hvad vil der være på den nye legeplads?

Den nye legeplads vil stimulere vores børns fysiske udvikling samt deres fantasi. Udover skibet og havet ved siden af vores eksisterende å, kommer der en sandkasse, en havn med byggeklodser, en forhindringsbane og en bane til moon cars, der også kan fungere som en løbebane. Vores to nye, små fodboldbaner vil blive et populært indslag.

Denne legeplads følger op på byggeriet af vores nye bygning Clementhuset, som stod færdigt i 2020 med sine 12 klasselokaler til yngre elever,

 

Hvordan kan du hjælpe?

Vores mål er at indsamle 1 mio. kroner til projektet. Ethvert bidrag, større eller mindre, hjælper os!

Hvad kan du gøre?

Du kan hjælpe med donationer via MobilePay til vores nummer 552194

Hvis du gerne vil støtte med en større donation eller en fundraising, så kontakt endelig Birgitte Pedersen, skolens finansansvarlige, på 41 32 00 64